امکان صدور صورتحساب الکترونیک با کارتخوان‌های قدیمی۱

df53ebdffc8245f492f826acbaa3a689

صورتحساب الکترونیک : چه کسانی مشمول پُز اندرویدی شدند؟

کسانی که فروش تک نرخ دارند،

یعنی کالاهایی می‌فروشند که نرخ یکسان مالیات ارزش افزوده دارند، می‌توانند از امکان استفاده از رسید دستگاه کارتخوان خود به عنوان صورتحساب نوع سه بهره‌مند شوند و تکلیفی جز این نداشته باشند.

مهدی موحدی سخنگوی سازمان امور مالیاتی در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص مشمولان صدور صورتحساب الکترونیک، گفت: طبق ماده ۱۴ مکرر قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، با توجه به حد نصاب‌هایی این امکان در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت تا براساس این حدنصاب‌ها مشخص شود چه کسانی معاف از صدور صورتحساب الکترونیک هستند و چه کسانی باید صورتحساب الکترونیک را طبق استانداردهای سازمان امور مالیاتی برای سامانه مودیان ارسال کنند.

وی افزود: خود قانون حد نصاب را ۲۵ برابر معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم  را مبنا قرار داده است،

اما تا پایان سال ۱۴۰۴ قواعد دیگری طرح شده است. به طور مثال در سال ۱۴۰۲، کسانی که فروش آنها ۱۵۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ شود(۱۸ میلیارد تومان)، مکلف به ارسال صورت حساب نوع یک و دو هستند.

بنابراین هر کسی تا شهریور ماه سال ۱۴۰۲، فروش خالص کالا و خدماتش ۱۸ میلیارد تومان را رد کرده باشد، مکلف شده است که از اول دی ماه سال ۱۴۰۲ صورتحساب الکترونیکی صادر کند.

یعنی اگر خریداری آمد و فاکتور درخواست کرد، اگر مصرف‌کننده نهایی بود، باید صورت حساب نوع دو برای او صادر کند و اگر شخصی بود که قصد داشت از اعتبار ارزش افزوده استفاده کند باید برای او صورت حساب نوع یک صادر شود.

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی ادامه داد:

حد نصاب در نظر گرفته شده برای سال ۱۴۰۳، ۱۰۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم(۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان) و برای سال ۱۴۰۴، ۵۰ برابر در نظر گرفته شده است.

کدام مودیان می‌توانند با پُز عادی و بدون نیاز به شرکت معتمد صورت حساب صادر کنند؟

موحدی در مورد مودیانی که می‌توانند از طریق دستگاه‌های کارتخوان قدیمی خود صورتحساب الکترونیک صادر کنند، گفت: کسانی که فروش تک نرخ دارند،

یعنی کالاهایی می‌فروشند که نرخ یکسان مالیات ارزش افزوده دارند(به طور مثال، همه کالاهایی که می‌فروشند مالیات ۹% دارد یا همه آنها معاف از مالیات است) می‌توانند از امکان استفاده از رسید دستگاه کارتخوان خود به عنوان صورتحساب نوع سه بهره‌مند شوند و تکلیفی جز این نداشته باشند، چه خالص فروش آنها بالای ۱۸ میلیارد تومان باشد چه کمتر از آن.

بنابراین این گروه می‌توانند از دستگاه پُز قدیمی خود برای صدور صورتحساب الکترونیک استفاده کنند. اما نکته اینجا است که به این رسید پُز دیگر اعتبار مالیات ارزش افزوده داده نمی‌شود.

اتصال اصناف خاص به سامانه مودیان براساس احکام قانونی

وی در این بازه زمانی، اشخاص حقوقی مکلف به ثبت نام در سامانه و ملزم به صدور صورتحساب الکترونیک نوع یک و دو هستند.

اشخاص حقیقی نیز، افرادی که فروش خالص بالای ۱۸ میلیارد تومان دارند ملزم به صدور صورت حساب نوع یک و دو دارند. در کنار این موارد عده دیگری نیز به سامانه ملحق شده‌اند.

به طور مثال طلافروشان براساس ماده ۲۶ قانون مالیات ارزش افزوده مکلف به ثبت نام در سامانه و ارسال صورت حساب نوع یک و دو هستند.

در کنار این گروه، فروشندگان مواد معدنی به واحدهای فرآوری مواد معدنی به حکم قانون بودجه ۱۴۰۲ و در کنار آنها پزشکان، روانشناسان و مشاوران خانواده نیز مکلف به صدور صورت حساب نوع یک و دو هستند.

این کار هزینه چندانی نخواهد داشت و احتمالا هزینه‌ای تا ۶ میلیون تومان خواهد داشت.

امکان صدور صورتحساب نوع یک و دو با استفاده پُز اندرویدی

تعویض رایگان کارتخوان‌های قدیمی توسط برخی شرکت‌ها معتمد

برای صدور صورت حساب الکترونیک نیازی به حسابدار نیست.

برای اراسال صورت حساب از طریق شرکت‌های معتمد به سازمان امور مالیاتی نیازی به پرداخت هزینه از سوی اشخاص نیست.

مشاهده قبلی

بخشنامه – شماره :بخشنامه گمرکی ” ۱۵۷٫۱۴۰۲٫۱۶۵۶۹۱۸”ابلاغ شمول ترخیص صد در صدی کالای کنجاله کلزا ذیل ردیف تعرفه های ۲۳۰۶۴۹۰۰ و ۲۳۰۶۴۱۰۰

مشاهده بعدی

بخشنامه – شماره :بخشنامه گمرکی ” ۱۶۰٫۱۴۰۲٫۱۶۶۳۶۰۱”ابلاغ تصویب نامه هیأت وزیران در خصوص آیین نامه اجرایی بند ث تبصره ۷ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور کلیه خودروهای دارای مجوز تردد تا پیش از تصویب این آیین نامه با پرداخت حقوق ورودی و عوارض متعلقه خودروهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پلاک ملی می شوند – مجوز ثبت پلاک ملی خودروهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی – ورود خودروهای ساخت یا برند آمریکایی ، خودروهای با برند لامبورگینی ، فراری ، پورشه ، هامر ، مازاراتی و بوگاتی ممنوع است – ارائه ثبت سفارش یا ثبت آماری و دریافت تاییدیه های محیط زیست ، توسعه تحارغو استاندارد الزامی است

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .